Συνάντηση Μουσείων Νεώτερου Πολιτισμού

Η Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος & Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Γενικής Διεύθυνσης Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΠΟΑ σε συνεργασία με το Ελληνικό Τμήμα του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων (ICOM) διοργανώνει την 17η Ετήσια Συνάντηση Μουσείων Νεώτερου Πολιτισμού με θέμα: «Μνήμες ανθρώπων και ιστορίες αντικειμένων: προφορικές μαρτυρίες και μουσεία».

Η θεματική της Συνάντησης εστιάζει στην υιοθέτηση και αξιοποίηση των προφορικών μαρτυριών στα μουσεία, ένα πρόσφορο εκπαιδευτικό και επικοινωνιακό εργαλείο, που αποβλέπει στον εμπλουτισμό της γνώσης για τα αντικείμενα, στη διεύρυνση της πρόσληψης μηνυμάτων και παραγωγής ερμηνειών και στη συμμετοχική δράση της κοινότητας. Η ημερίδα αποσκοπεί στην ανάδειξη και προβολή των δράσεων των μουσείων / φορέων και στην αποτύπωση και διάχυση βέλτιστων πρακτικών του εγχώριου πολιτιστικού πεδίου.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015 στο κτήριο του Ελληνικού Τμήματος του ICOM, Αγ. Ασωμάτων 15, στο Θησείο.

Το αναλυτικό πρόγραμμα:

 

 

Προσέλευση – Εγγραφές: 8:30 – 9:00
Έναρξη – Χαιρετισμοί: 9:00 – 9:15
Τέτη Χατζηνικολάου Πρόεδρος Ελληνικού Τμήματος ICOM, επίτιμη Δ/ντρια ΥΠΠΟΑ
Εκπρόσωπος ΥΠΠΟΑ
Α΄ Μέρος «Μνήμες ανθρώπων και ιστορίες αντικειμένων: προφορικές μαρτυρίες και μουσεία»: 9:15 – 11:15
Συντονισμός: Βίλλυ Φωτοπούλου
Ανδρομάχη Γκαζή Προφορική ιστορία και μουσεία Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού, Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών 
Ειρήνη Νάκου Προφορική ιστορία και μουσειακή εκπαίδευση Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας 
Φίλιππος Μαζαράκης, Νικολέττα Ζυγούρη Σκέψεις για την προσέγγιση της προφορικής ιστορίας μέσα από τις αφηγήσεις δωρητών του ΕΙΜ  Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, Αθήνα 
Ζανέτ Μπαττίνου Το Αρχείο προφορικής ιστορίας του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος, Αθήνα 

Γιάννης Στογιαννίδης, Αργυρώ Μπατσή, Δέσποινα Ανδριοπούλου, Μαρία Φλώρου Όταν τα μηχανήματα μιλούν… Η συλλογή και η χρήση προφορικών μαρτυριών στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου, Αθήνα

 

Λένα Καλπίδου Μαρτυρίες Ποντίων Εγκατεστημένων στην Μακεδονία Επιτροπή Ποντιακών Μελετών – Μουσείο Ποντιακού Ελληνισμού, Αθήνα

 

Αλέξανδρος Χατζηδούρος Η συμβολή των προφορικών μαρτυριών στη διαμόρφωση στοχευμένων πρωτοκόλλων ξενάγησης Μουσείο Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων ΣΑΠ – ΕΗΣ – ΗΣΑΠ, Αθήνα

Συζήτηση: 11:15 – 11:45
Διάλειμμα: 11:45 -12:15
 

 

 

Β΄ Μέρος «Μνήμες ανθρώπων και ιστορίες αντικειμένων: προφορικές μαρτυρίες και μουσεία»: 12:15 – 14:15

Συντονισμός: Γιάννης Δρίνης 

Πολυξένη Καρενά Αφηγήσεις ζωής στο Μουσείο της Πόλης του Βόλου  Μουσείο της Πόλης του Βόλου

 

Ευτυχία Παπαλουκά, Μαριάνθη Λαζαρίδου Οι παππούδες μου πρόσφυγες, οι γονείς μου μετανάστες, εμείς ρατσιστές; Μουσείο “Φιλιώ Χαϊδεμένου” Δήμου Ν. Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας

 

Νικολέττα Λιακοσταύρου Ένα Μουσείο σε τροχιά επικοινωνίας με τους ανθρώπους του. Μουσειοπαιδαγωγικό Πρόγραμμα “Ιστορίες Δορυφόρου” Μουσείο Τηλεπικοινωνιών Ομίλου ΟΤΕ, Αθήνα

 Βασιλική Πράπα, Γιώργος Μιγαδάκης Εκπαιδευτικά προγράμματα Μουσείου Εθνικής Αντίστασης Δήμου Ηλιούπολης Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Ηλιούπολης

 

Ελένη Μπίντση, Ουρανία Ράπτη Παράκαιρες (;) προσηλώσεις Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης, Θεσσαλονίκη 

Βασιλική Μαμουνή Κεντώντας τη μνήμη Μουσείο Μέριμνας Ποντίων Κυριών, Θεσσαλονίκη

 

Γιωλτζόγλου Πωλίνα Μύρισαν ήλιο οι ντομάτες Βιομηχανικό Μουσείο Τομάτας, Σαντορίνη 
Άννα Βόγλη Οι μεταλλωρύχοι στα ορυχεία της Μήλου εκείνα τα χρόνια Μεταλλευτικό Μουσείο Μήλου
 Συζήτηση:  14:15 – 14:45
Διάλειμμα – Ελαφρύ Γεύμα:  14:45 – 15:15
 
Γ” Μέρος «Νέα Εκπαιδευτικά Προγράμματα» 15:15 – 17:15
Συντονισμός: Στέλλα Κοντογιάννη – Κατερίνα Μπίχτα
Βάσω Πολυζώη Τα νέα εκπαιδευτικά προγράμματα στο Λουτρό των Αέρηδων Μουσείο Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης και Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων – Συλλογή Φοίβου Ανωγειανάκη 

Χαρούλα Χατζηνικολάου Χορεύοντας με τα γλυπτά Μουσείο Μπενάκη

 

Μαρία Μέξια, Μαρία Πετρακάκη Κυνηγώντας την ιστορία Ιστορικό – Λαογραφικό Μουσείο Κορίνθου

 

Μαρία Μέξια, Μαρία Πετρακάκη Βιβλία για… δέσιμο Ιστορικό – Λαογραφικό Μουσείο Κορίνθου 
Ελένη Αχλιόπτα – Κούνη Η ιστορία του μικρού ναυτόπουλου Ναυτικό Μουσείο Οινουσσών, Χίος 
Ματρώνη Κτίστου, Ευρυδίκη Λεκάτη Ο κύκλος του Ψωμιού: Από το όργωμα στο ψωμίΠνευματικό Ίδρυμα Σάμου «Νικόλαος Δημητρίου» 
Μηλέα Παππά Σμιλεύοντας τις μνήμες Λαογραφική Εταιρεία Βαρνάβα Δήμου Μαραθώνα – Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου – Διαδραστικό Ιστορικό Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο Βαρνάβα 
Ειρήνη Μπότσιου Παίζοντας με τις συλλογές του Μουσείου Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης, Θεσσαλονίκη 
Αλεξάνδρα Μαραβέλια Εκπαίδευση στο Μουσείο Καζαντζάκη Μουσείο Καζαντζάκη, Κρήτη 
Κασσιανή Πλατή Παρουσίαση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Πελοποννησιακού Λαογραφικού Ιδρύματος «Β. Παπαντωνίου» για το σχολικό έτος 2015 – 2016 Πελοποννησιακό Λαογραφικό Ίδρυμα «Β. Παπαντωνίου», Ναύπλιο 
Γιάννης Λιοντήρης Εκεί που σταματάει ο σιδηρόδρομος αρχίζει η Καλαμάτα Υπαίθριο Μουσείο (Δημοτικό Πάρκο) Σιδηροδρόμων Καλαμάτας
Συζήτηση : 17:15 – 17:45
Λήξη Συνάντησης

Οργανωτική Επιτροπή

 

Σταυρούλα Φωτοπούλου, Διευθύντρια Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος & Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Τέτη Χατζηνικολάου, Πρόεδρος του Ελληνικού Τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων (ICOM)

Παύλος Χραμπάνης, Ταμίας του Ελληνικού Τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων (ICOM)

Στέλλα Κοντογιάννη, Προϊσταμένη του Τμήματος Μουσείων Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος της ΔΝΠΑΑΠΚ

Αικατερίνη Μπίχτα, Αρχαιολόγος στη ΔΝΠΑΑΠΚ

Φωτεινή Μαρίνου, Διοικητικός στη ΔΝΠΑΑΠΚ

Ιωάννα Τζαβάρα, Μουσειολόγος στη ΔΝΠΑΑΠΚ