Η ταινία Moonlight μεγάλη νικήτρια της απονομής του 2017

vd1_5238

 

Τα βραβεία της αμερικανικής ακαδημίας κινηματογράφου για το 2017, ή Όσκαρ όπως είναι πιο γνωστά, απονεμήθηκαν το βράδυ της Κυριακής (τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας ώρα Ελλάδας) σε μια τελετή στο Χόλιγουντ παρουσιαστής της οποίας ήταν ο τηλεοπτικός κωμικός Τζίμι Κίμελ.

Ακολουθεί ένας κατάλογος των νικητών στις σημαντικότερες κατηγορίες:

Καλύτερης ταινίας

Moonlight σε σκηνοθεσία του Μπάρι Τζένκινς07f5eb477b42a2c6b64648ce1ff07684207afb6598b2f5e4076a8f54c6511d57-770x443

Πρώτου ανδρικού ρόλου

Κέισι Άφλεκ για την ερμηνεία του στην ταινία Μια πόλη δίπλα στη Θάλασσα (Manchester by the Sea), του Κένεθ Λόνεργκαν

d21de82fcde4967e32e41abeed0e63cf66c84fa6f68916bbda417b8df5a074b8-770x443

Πρώτου γυναικείου ρόλου

Έμμα Στόουν για την ερμηνεία της στην ταινία La La Land του Ντέιμιεν Σαζέλ

vd1_5570

Σκηνοθεσίας

Ντέιμιεν Σαζέλ για την ταινία La La Land

 

Δεύτερου ανδρικού ρόλου

Μαχέρσαλα Αλί για την ερμηνεία του στην ταινία Moonlight

 

Δεύτερου γυναικείου ρόλου

Βαϊόλα Ντέιβις για την ερμηνεία της στην ταινία Fences του Ντένζελ Ουάσινγκτον

 

Πρωτότυπου σεναρίου

Κένεθ Λόνεργκαν, για την ταινία Μια πόλη δίπλα στη Θάλασσα (Manchester by the Sea)

Διασκευασμένου σεναρίου

Μπάρι Τζένκινς και Τάρελ Άλβιν Μακράνι για την ταινία Moonlight

 

Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

Ζωούπολη (Zootopia) των Ριτς Μουρ και Μπάιρον Χάουαρντ

 

Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

Ο εμποράκος (Ιράν)

 

Καλύτερου ντοκιμαντέρ

O.J.: Made in America

 

Καλύτερου πρωτότυπου τραγουδιού

«City of Stars» (La La Land) με μουσική του Τζάστιν Χόρβιτς και στίχους των Μπέντζι Πάσεκ και Τζάστιν Πολ

  vd1_5766

Αναλυτικά τα βραβεία και οι υποψηφιότητες:

ACTOR IN A LEADING ROLE

WINNER

CASEY AFFLECK

Manchester by the Sea

NOMINEES

ANDREW GARFIELD

Hacksaw Ridge

RYAN GOSLING

La La Land

VIGGO MORTENSEN

Captain Fantastic

DENZEL WASHINGTON

Fences

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

WINNER

MAHERSHALA ALI

Moonlight

NOMINEES

JEFF BRIDGES

Hell or High Water

LUCAS HEDGES

Manchester by the Sea

DEV PATEL

Lion

MICHAEL SHANNON

Nocturnal Animals

ACTRESS IN A LEADING ROLE

WINNER

EMMA STONE

La La Land

NOMINEES

ISABELLE HUPPERT

Elle

RUTH NEGGA

Loving

NATALIE PORTMAN

Jackie

MERYL STREEP

Florence Foster Jenkins

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WINNER

VIOLA DAVIS

Fences

NOMINEES

NAOMIE HARRIS

Moonlight

NICOLE KIDMAN

Lion

OCTAVIA SPENCER

Hidden Figures

MICHELLE WILLIAMS

Manchester by the Sea

ANIMATED FEATURE FILM

WINNER

ZOOTOPIA

Byron Howard, Rich Moore and Clark Spencer

NOMINEES

KUBO AND THE TWO STRINGS

Travis Knight and Arianne Sutner

MOANA

John Musker, Ron Clements and Osnat Shurer

MY LIFE AS A ZUCCHINI

Claude Barras and Max Karli

THE RED TURTLE

Michael Dudok de Wit and Toshio Suzuki

CINEMATOGRAPHY

WINNER

LA LA LAND

Linus Sandgren

NOMINEES

ARRIVAL

Bradford Young

LION

Greig Fraser

MOONLIGHT

James Laxton

SILENCE

Rodrigo Prieto

COSTUME DESIGN

WINNER

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

Colleen Atwood

NOMINEES

ALLIED

Joanna Johnston

FLORENCE FOSTER JENKINS

Consolata Boyle

JACKIE

Madeline Fontaine

LA LA LAND

Mary Zophres

DIRECTING

WINNER

LA LA LAND

Damien Chazelle

NOMINEES

ARRIVAL

Denis Villeneuve

HACKSAW RIDGE

Mel Gibson

MANCHESTER BY THE SEA

Kenneth Lonergan

MOONLIGHT

Barry Jenkins

DOCUMENTARY (FEATURE)

WINNER

O.J.: MADE IN AMERICA

Ezra Edelman and Caroline Waterlow

NOMINEES

FIRE AT SEA

Gianfranco Rosi and Donatella Palermo

I AM NOT YOUR NEGRO

Raoul Peck, Rémi Grellety and Hébert Peck

LIFE, ANIMATED

Roger Ross Williams and Julie Goldman

13TH

Ava DuVernay, Spencer Averick and Howard Barish

DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

WINNER

THE WHITE HELMETS

Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

NOMINEES

EXTREMIS

Dan Krauss

4.1 MILES

Daphne Matziaraki

JOE’S VIOLIN

Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen

WATANI: MY HOMELAND

Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis

FILM EDITING

WINNER

HACKSAW RIDGE

John Gilbert

NOMINEES

ARRIVAL

Joe Walker

HELL OR HIGH WATER

Jake Roberts

LA LA LAND

Tom Cross

MOONLIGHT

Nat Sanders and Joi McMillon

FOREIGN LANGUAGE FILM

WINNER

THE SALESMAN

Iran

NOMINEES

LAND OF MINE

Denmark

A MAN CALLED OVE

Sweden

TANNA

Australia

TONI ERDMANN

Germany

MAKEUP AND HAIRSTYLING

WINNER

SUICIDE SQUAD

Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson

NOMINEES

A MAN CALLED OVE

Eva von Bahr and Love Larson

STAR TREK BEYOND

Joel Harlow and Richard Alonzo

MUSIC (ORIGINAL SCORE)

WINNER

LA LA LAND

Justin Hurwitz

NOMINEES

JACKIE

Mica Levi

LION

Dustin O’Halloran and Hauschka

MOONLIGHT

Nicholas Britell

PASSENGERS

Thomas Newman

MUSIC (ORIGINAL SONG)

WINNER

CITY OF STARS

from La La Land; Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

NOMINEES

AUDITION (THE FOOLS WHO DREAM)

from La La Land; Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

CAN’T STOP THE FEELING

from Trolls; Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster

THE EMPTY CHAIR

from Jim: The James Foley Story; Music and Lyric by J. Ralph and Sting

HOW FAR I’LL GO

from Moana; Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda

BEST PICTURE

WINNER

MOONLIGHT

Adele Romanski, Dede Gardner and Jeremy Kleiner, Producers

NOMINEES

ARRIVAL

Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder and David Linde, Producers

FENCES

Scott Rudin, Denzel Washington and Todd Black, Producers

HACKSAW RIDGE

Bill Mechanic and David Permut, Producers

HELL OR HIGH WATER

Carla Hacken and Julie Yorn, Producers

HIDDEN FIGURES

Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams and Theodore Melfi, Producers

LA LA LAND

Fred Berger, Jordan Horowitz and Marc Platt, Producers

LION

Emile Sherman, Iain Canning and Angie Fielder, Producers

MANCHESTER BY THE SEA

Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck and Kevin J. Walsh, Producers

PRODUCTION DESIGN

WINNER

LA LA LAND

Production Design: David Wasco; Set Decoration: Sandy Reynolds-Wasco

NOMINEES

ARRIVAL

Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Paul Hotte

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Anna Pinnock

HAIL, CAESAR!

Production Design: Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh

PASSENGERS

Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Gene Serdena

SHORT FILM (ANIMATED)

WINNER

PIPER

Alan Barillaro and Marc Sondheimer

NOMINEES

BLIND VAYSHA

Theodore Ushev

BORROWED TIME

Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj

PEAR CIDER AND CIGARETTES

Robert Valley and Cara Speller

PEARL

Patrick Osborne

SHORT FILM (LIVE ACTION)

WINNER

SING

Kristof Deák and Anna Udvardy

NOMINEES

ENNEMIS INTÉRIEURS

Sélim Azzazi

LA FEMME ET LE TGV

Timo von Gunten and Giacun Caduff

SILENT NIGHTS

Aske Bang and Kim Magnusson

TIMECODE

Juanjo Giménez

SOUND EDITING

WINNER

ARRIVAL

Sylvain Bellemare

NOMINEES

DEEPWATER HORIZON

Wylie Stateman and Renée Tondelli

HACKSAW RIDGE

Robert Mackenzie and Andy Wright

LA LA LAND

Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan

SULLY

Alan Robert Murray and Bub Asman

SOUND MIXING

WINNER

HACKSAW RIDGE

Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace

NOMINEES

ARRIVAL

Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye

LA LA LAND

Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A. Morrow

ROGUE ONE: A STAR WARS STORY

David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

13 HOURS: THE SECRET SOLDIERS OF BENGHAZI

Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Mac Ruth

VISUAL EFFECTS

WINNER

THE JUNGLE BOOK

Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon

NOMINEES

DEEPWATER HORIZON

Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton

DOCTOR STRANGE

Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould

KUBO AND THE TWO STRINGS

Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff

ROGUE ONE: A STAR WARS STORY

John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)

WINNER

MOONLIGHT

Screenplay by Barry Jenkins; Story by Tarell Alvin McCraney

NOMINEES

ARRIVAL

Screenplay by Eric Heisserer

FENCES

Screenplay by August Wilson

HIDDEN FIGURES

Screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi

LION

Screenplay by Luke Davies

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)

WINNER

MANCHESTER BY THE SEA

Written by Kenneth Lonergan

NOMINEES

HELL OR HIGH WATER

Written by Taylor Sheridan

LA LA LAND

Written by Damien Chazelle

THE LOBSTER

Written by Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou

20TH CENTURY WOMEN

Written by Mike Mills
ΠΗΓΗ:ΑΠΕ,www.oscars.org

About author

Paidiki-gonia_a-22

13η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης

Με βασική προτεραιότητα, από την πρώτη χρονιά λειτουργίας της, την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στα παιδιά, τους εφήβους και τους εκπαιδευτικούς, η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης ...